Teknik veriler
Sayılar, kaynağıyla birlikte.
Her değerin yanında hangi üreticinin hangi ürününden, hangi ISO yöntemiyle geldiği yazıyor. Bulunamayan değeri boş bıraktık — tahmin etmedik. Üç yerde de veri, internette tekrarlanan kanaatle çelişiyor; onları da yazdık.
Verinin şaşırttığı yerler
Tablo herkeste var. Değerli olan burası: yaygın olarak tekrarlanan beş iddia, üreticinin kendi sayısıyla uyuşmuyor. Karar bunlara göre veriliyor, o yüzden düzeltmek gerekiyor.
PLA+ , PLA'dan daha ısıya dayanıklıdır.
Tam tersi. PolyMax PLA'nın ısıl deformasyon sıcaklığı 55 °C, düz PolyLite PLA'nın 60 °C. Camsı geçiş ikisinde de 61 °C. PLA+'ın üstünlüğü ısıda değil TOKLUKTA: çentikli Charpy 38,9 kJ/m², düz PLA'da 3,3 — yaklaşık on iki kat. Bunun bedeli rijitlik (3.427 → 2.151 MPa) ve çekme dayanımı (52,3 → 41,3 MPa).
Polymaker — PolyLite™ PLA TDS V5.4Polymaker — PolyMax™ PLA TDS V5.4
Karbon fiber katkı parçayı kırılgan yapar.
Polymaker'ın kendi verisinde karbon katkılı naylonun çentikli Charpy değeri saf naylondan YÜKSEK: PA6-CF20 için 11 kJ/m², PolyMide CoPA için 6,9 kJ/m². Üç uyarıyla birlikte okunmalı: taban polimerler farklı (PA6 ile PA6/66 kopolimer), CF değeri tavlanmış numuneye ait ve çentikli Charpy çatlak ilerlemesine direnci ölçer — sünekliği değil. Kopma uzaması karşılaştırması için PA-CF verisi üretici tarafından yayımlanmamış.
Polymaker — PolyMide™ CoPA TDS V5.4Polymaker — Fiberon™ PA6-CF20
PETG, PLA'dan daha tok olduğu için darbeye daha dayanıklıdır.
Çentikli Charpy'de değil: PolyLite PETG 2,6 kJ/m², PolyLite PLA 3,3. Ama bu tek başına yanıltıcı — aynı üreticinin PolyMax PETG'si 11,6 kJ/m² veriyor, yani sınıf değil ÜRÜN belirliyor. PETG'yi günlük kullanımda öne çıkaran şey darbe değil, ısı ve süneklik: ısıl deformasyon 78 °C (PLA 60), kopma uzaması X-Y'de %8,4 ve Z'de %3,3 (PLA'da %6,3 ve %1,8). Katmanlar arası dayanım farkı asıl belirleyici olan.
Polymaker — PolyLite™ PETG TDS V5.4Polymaker — PolyLite™ PLA TDS V5.4
Karbon fiber katkılı PLA daha ısıya dayanıklıdır.
Hayır. PolyLite PLA-CF'in ısıl deformasyon sıcaklığı 54 °C, düz PolyLite PLA'nın 60 °C. Karbon katkı rijitliği bir miktar artırıyor ama ısı dayanımını artırmıyor.
Polymaker — PolyLite™ PLA-CF TDS V5.4Polymaker — PolyLite™ PLA TDS V5.4
ABS güneşte sararır ve gevrekleşir.
Bu yaygın kanaat için üreticinin AÇIK bir ifadesini bulamadık — PolyLite ABS teknik veri sayfası UV konusunda sessiz. Elimizde olan tek kaynaklı ifade ASA tarafında: Polymaker, ASA'yı «geliştirilmiş hava koşulu dayanımıyla ABS alternatifi» diye tanımlıyor ve UV dayanımını öne çıkarıyor. Biz de dış mekân için ASA öneriyoruz; ama ABS hakkında kaynaksız bir iddiayı sizin adınıza tekrar etmiyoruz.
Karşılaştırma tablosu
Değerlerin çoğu tek üreticiden ve bu kasıtlı: aynı laboratuvarda, aynı yöntemle ölçülmüş sayılar birbiriyle karşılaştırılabilir. Farklı üreticileri yan yana koymak, malzeme farkı sanılan bir test farkı üretir.
| Özellik | PLAPolyLite™ PLA | PLA+ (Tough)PolyMax™ PLA | PETGPolyLite™ PETG | ABSPolyLite™ ABS | ASAPolymaker™ ASA | TPU 95APolyFlex™ TPU95 | Naylon (PA)PolyMide™ CoPA | Naylon Karbon (PA-CF)Fiberon™ PA6-CF20 (%20 karbon fiber) | PLA Karbon FiberPolyLite™ PLA-CF | PC (Polikarbonat)PolyLite™ PC |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Isıl deformasyon (HDT)Parçanın yük altında biçimini kaybetmeye başladığı sıcaklık. Malzeme seçiminde en belirleyici tek sayı. | 60 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 58 °C) | 55 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 52 °C) | 78 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 75 °C) | 100 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 98 °C) | 103 °CISO 75, 0,45 MPa (Prusament ASA: 93 °C) | üretici yayımlamamış | 111 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 70 °C) | 215 °CISO 75, 0,45 MPa — tavlanmış numune | 54 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 50 °C) | 111 °CISO 75, 0,45 MPa (1,8 MPa'da 107 °C) |
| Camsı geçiş (Tg)Malzemenin yumuşamaya başladığı sıcaklık. | 61 °CDSC, 10 °C/dk | 61 °CDSC, 10 °C/dk | 81 °CDSC, 10 °C/dk | 101 °CDSC, 10 °C/dk | 98 °CDSC, 10 °C/dk | üretici yayımlamamış | 66 °CDSC, 10 °C/dk | üretici yayımlamamış | 62 °CDSC, 10 °C/dk | 113 °CDSC, 10 °C/dk |
| Çekme dayanımı — X-YKatman düzleminde çekilirken kopma dayanımı. | 52,3 ± 0,3 MPaISO 527, X-Y | 41,3 ± 2,2 MPaISO 527, X-Y | 50,8 ± 0,9 MPaISO 527, X-Y | 33,4 ± 0,6 MPaISO 527, X-Y | 43,8 ± 0,8 MPaISO 527, X-Y | %100 uzamada 11,1 ± 0,3 MPa · %300'de 21,0 ± 0,7 MPaISO 37 — TPU'da çekme dayanımı yerine uzama gerilmesi yayımlanır | 78,0 ± 0,7 MPaISO 527, X-Y | 109,3 MPaX-Y, tavlanmış numune | 31,2 ± 0,7 MPaISO 527, X-Y | 69,1 ± 3,0 MPaISO 527, X-Y |
| Çekme dayanımı — ZKatmanlara dik çekilirken. FDM'in zayıf yönü; tasarım kararını genelde bu belirler. | 40,5 ± 0,5 MPaISO 527, Z | 32,4 ± 1,2 MPaISO 527, Z | 42,8 ± 2,8 MPaISO 527, Z | 29,7 ± 0,3 MPaISO 527, Z | 32,0 ± 1,8 MPaISO 527, Z | üretici yayımlamamış | 45,8 ± 1,5 MPaISO 527, Z | üretici yayımlamamış | 15,1 ± 0,7 MPaISO 527, Z | 52,8 ± 1,7 MPaISO 527, Z |
| Elastisite modülüRijitlik. Yüksek olan sarkmaz, düşük olan esner. | 3.427 ± 65 MPaISO 527, X-Y | 2.151 ± 68 MPaISO 527, X-Y | 2.117 ± 68 MPaISO 527, X-Y | 2.247 ± 58 MPaISO 527, X-Y | 2.379 ± 157 MPaISO 527, X-Y | 33,6 ± 0,9 MPaISO 37 | 2.703 ± 259 MPaISO 527, X-Y | üretici yayımlamamış | 3.281 ± 80 MPaISO 527, X-Y | 2.497 ± 154 MPaISO 527, X-Y |
| Kopma uzamasıSüneklik: kopmadan önce ne kadar uzayabildiği. | %6,3 ± 0,6 (X-Y) · %1,8 ± 0,1 (Z)ISO 527 | %5,7 ± 0,8 (X-Y) · %4,7 ± 1,2 (Z)ISO 527 | %8,4 ± 1,7 (X-Y) · %3,3 ± 0,2 (Z)ISO 527 | %17,9 ± 1,3 (X-Y) · %3,1 ± 0,3 (Z)ISO 527 | %6,7 ± 0,6 (X-Y) · %1,65 ± 0,2 (Z)ISO 527 | %551,2 ± 23,5ISO 37 | %12,7 ± 2,1 (X-Y) · %1,3 ± 0,1 (Z)ISO 527 | üretici yayımlamamış | %13,2 ± 1,7 (X-Y) · %0,9 ± 0,1 (Z)ISO 527 | %4,8 ± 0,9 (X-Y) · %2,7 ± 0,1 (Z)ISO 527 |
| Darbe (çentikli Charpy)Çatlak ilerlemesine direnç. Sünekliği ölçmez — ikisini birlikte okuyun. | 3,3 ± 0,2 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y | 38,9 ± 2,4 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y | 2,6 ± 0,2 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y (PolyMax PETG: 11,6 kJ/m²) | 18,0 ± 0,9 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y | 10,3 ± 0,4 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y | üretici yayımlamamış | 6,9 ± 1,4 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y | 11 kJ/m²Çentikli Charpy, X-Y, tavlanmış numune | 5,5 ± 0,2 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y | 4,1 ± 0,9 kJ/m²Çentikli Charpy, ISO 179, X-Y (PolyMax PC: 21,3 kJ/m²) |
| YoğunlukAynı hacimdeki parça daha yoğun malzemede daha çok gram eder. | 1,17 g/cm³ISO 1183 | 1,17–1,24 g/cm³ISO 1183 | 1,25 g/cm³ISO 1183 | 1,04–1,12 g/cm³Üreticinin iki sayfası farklı değer veriyor | 1,13 g/cm³ISO 1183 (Prusament ASA: 1,07) | 1,20–1,24 g/cm³ISO 1183 | 1,12 g/cm³ISO 1183 | 1,17 g/cm³ISO 1183 | 1,29 g/cm³ISO 1183 | 1,19 g/cm³ISO 1183 (Prusament PC Blend: 1,22) |
| UV dayanımıYalnızca üreticinin AÇIK beyanı. Yorum eklenmedi. | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | Üretici, ASA'yı «geliştirilmiş hava koşulu dayanımıyla ABS alternatifi» olarak tanımlıyor ve UV dayanımını açıkça öne çıkarıyor. | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış |
| KurutmaÜreticinin önerdiği kurutma koşulu. | 55 °C, 6 saat | 55 °C, 6 saat | 65 °C, 6 saat | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | 70 °C, 8 saat | 100 °C, 8 saat — bağıl nem %20'nin altında saklanmalı | üretici yayımlamamış | 55 °C, 6 saat | üretici yayımlamamış |
| Kapalı kabinÜreticinin kabin gereksinimi hakkındaki ifadesi. | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | Gerekli (ortam sıcaklığında) | Gerekli (ortam sıcaklığında) | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | üretici yayımlamamış | Gerekli (70–100 °C) — büyük parçalarda ısıtmalı kabin önerilir |
Bu değerler bizim ölçümümüz değil. Üreticinin standart numuneler üzerinde ölçtüğü değerlerdir. Kendi baskılarımızdaki çekme payı ve delik toleransı ölçümleri henüz yapılmadı; yapıldığında ayrı bir tabloda, ölçüm koşullarıyla birlikte ve açıkça etiketlenerek yayımlanacak.
Kaynaklar
- Polymaker — PolyLite™ PLA TDS V5.4
- Polymaker — PolyMax™ PLA TDS V5.4
- Polymaker — PolyLite™ PETG TDS V5.4
- Polymaker — PolyLite™ ABS TDS V5.4
- Polymaker — ASA TDS V5.4
- Polymaker — PolyLite™ PC TDS V5.4
- Polymaker — PolyFlex™ TPU95 TDS V5.4
- Polymaker — PolyMide™ CoPA TDS V5.4
- Polymaker — Fiberon™ PA6-CF20
- Polymaker — PolyLite™ PLA-CF TDS V5.4
- Polymaker — Technical Data at a Glance
Sık sorulanlar
- PLA+ , PLA'dan daha mı ısıya dayanıklı?
- Hayır, tam tersi. Polymaker'ın verisinde PolyMax PLA'nın ısıl deformasyon sıcaklığı 55 °C, düz PolyLite PLA'nın 60 °C; camsı geçiş ikisinde de 61 °C. PLA+'ın üstünlüğü ısıda değil toklukta: çentikli Charpy 38,9 kJ/m², düz PLA'da 3,3 — yaklaşık on iki kat. Bedeli rijitlik ve çekme dayanımı.
- Karbon fiber katkı parçayı kırılgan yapar mı?
- Polymaker'ın kendi sayıları bunu desteklemiyor: PA6-CF20 için çentikli Charpy 11 kJ/m², saf PolyMide CoPA için 6,9 kJ/m². Üç uyarıyla okunmalı — taban polimerler farklı, karbon katkılı değer tavlanmış numuneye ait ve çentikli Charpy çatlak ilerlemesine direnci ölçer, sünekliği değil. Kopma uzaması karşılaştırması için PA-CF verisi yayımlanmamış.
- PETG, PLA'dan daha mı dayanıklı?
- Isıda evet: ısıl deformasyon sıcaklığı 78 °C, PLA'da 60 °C. Süneklikte de evet: kopma uzaması X-Y'de %8,4 ve Z'de %3,3, PLA'da %6,3 ve %1,8. Ama çentikli darbede hayır — PolyLite PETG 2,6 kJ/m², PolyLite PLA 3,3. Bu değer üründen ürüne çok değişiyor (PolyMax PETG 11,6), yani sınıf değil ürün belirliyor.
- Bu değerler sizin ölçümünüz mü?
- Hayır. Bunlar üreticinin standart numuneler üzerinde ölçtüğü ve teknik veri sayfasında yayımladığı değerler; her birinin kaynağı sayfada duruyor. Kendi baskılarımızdaki çekme payı ve delik toleransı ölçümleri henüz yapılmadı. Yapıldığında ayrı bir tabloda, «3DBAS proses ölçümü» etiketiyle ve ölçüm koşullarıyla birlikte yayımlanacak.
- Neden çoğu değer tek üreticiden?
- Kasıtlı. Aynı laboratuvarda, aynı ISO yöntemleriyle ve aynı baskı koşullarında ölçülmüş sayılar birbiriyle karşılaştırılabilir. Farklı üreticilerin rakamlarını yan yana koymak, malzeme farkı sanılan bir test farkı üretir — örneğin Prusa çekme akma dayanımı yayımlıyor, Polymaker çekme dayanımı. İkinci kaynak gerektiğinde ayrıca belirtiliyor.
- Z yönü neden ayrı yazılmış?
- FDM'de en zayıf yön katmanlar arasıdır ve fark küçük değil: PLA'da kopma uzaması X-Y'de %6,3 iken Z'de %1,8, PLA-CF'te %13,2'ye karşı %0,9. Parçanın yük yönü katmanlara dik geliyorsa tablodaki X-Y değerleri sizi yanıltır. Baskı duruşunu bu yüzden biz seçiyoruz.
Teklif beklemek yok
Dosyanız hazırsa,
fiyatınız da hazır.
Kayıt gerekmez. Yükle, 3D baskı fiyatını gör, karar ver. Kargo Türkiye geneline.
Dosyanızı getirin — fiyat saniyeler içinde.stl · .step · .3mf · en fazla 100 MB · kayıt gerekmezProjenizi mi konuşmak istiyorsunuz? Bize yazın — aynı gün dönüyoruz.